Kurier Trzebnicki

piszemy jak jest png3        facebook 32  twitter 32  YouTube icon 32

Pn03022015

Last update11:39:25 AM

Kultura i Sztuka

Back Jesteś tutaj: Home Po godzinach KULTURA i SZTUKA Żmigrodzki „DYSZEL” na scenie Opery Wrocławskiej

Żmigrodzki „DYSZEL” na scenie Opery Wrocławskiej

dyszel chodlewo webGodnym zwieńczeniem obchodów 30-lecia działalności kapeli „DYSZEL”, był występ zespołu na V Jubileuszowym Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w dniu 23 września br. w Operze Wrocławskiej. Gmach tej zasłużonej instytucji kultury gościł wyśmienitych artystów, sławnych śpiewaków, muzyków, tancerzy i dyrygentów.

W dniu 22-23 września br. scena została oddana we władanie ludziom, grającym muzykę od serca, dla których śpiew to sposób na życie, słowem amatorom. Wśród nich znalazła się żmigrodzka kapela ”DYSZEL”. Kapela zaprezentowała się w programie „Na klepisku”, który muzycznie opracował Bogdan Syk. Owacje jakie zgotowała publiczność, która wypełniła do ostatniego miejsca Operę, to zasługa ciekawego brzmienia kapeli i najmłodszej członkini zespołu, 4 letniej Nikoli Pilipów, za wykonanie utworu „Czarne oczka”.

dyszel opera web
„Dyszel” na deskach Opery Wrocławskiej w dniu 23 września 2012 roku

Przy tej okazji nie sposób nie podać krótkiego rysu historycznego zespołu, wspomnieć o ludziach, którzy zapoczątkowali jego działalność i tych, którzy dalej kontynuują działalność.
Już przeszło 30 lat słowa wielkiego piewcy polskiego folkloru Oskara Kolberga „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć” zamieszczone w kronice zespołu, wyznaczają drogę działalności kapeli ludowej „ DYSZEL” mającej siedzibę w Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie. Tak jak wszystkie wielkie rzeczy są dziełem przypadku, tak i też tak było w przypadku powstania kapeli „ DYSZEL”.

 W dniu 23 stycznia 1981 roku, został oddany do użytku „Dom Strażaka”, w Borzęcinie. W części artystycznej wystąpił gościnnie zespół ludowy z Masłowa gm. Trzebnica. Po występie podczas spotkania towarzyskiego z miejscową ludnością, ówczesny dyrektor Domu Kultury w Żmigrodzie Henryk Bagiński, przeprowadził kilka rozmów zachęcając do utworzenia podobnego zespołu. Argumentował, to otrzymaniem nowego obiektu oraz pomocą, jaką Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Żmigrodzie miała udzielać prowadząc działalność handlową w klubie „Rolnika”. Temat został podchwycony.

zmigrod 81 web
Pierwszy występ zespołu w strojach na finale gminnym turnieju Kolorowe Wsie 14.06.1981 r. w Żmigrodzie

   Państwo Czesława i Ignacy Wojtaszkowie, Bronisława i Jan Wysoczańscy, Irena Dzięcioł, Jan Włodarczyk, Ula Niedźwiedź, Józefa Żołnierowicz, Bogusława Mroczka, przyklasnęli tej inicjatywie. Ostro wzięto się do pracy. Rozpoczęły się próby zespołu. Zapał był tak duży, że zespół już wystąpił w dniu 15 lutego 1981 r. z półgodzinnym repertuarem na karnawałowej zabawie choinkowej dla dzieci. Od tego wydarzenia datuje się działalność zespołu. Osobą, która pierwsza podała pomocną dłoń, był ówczesny Prezes Gminnej Spółdzielni pan Edward Baraniecki, która zakupiła stroje ludowe. W tych strojach po raz pierwszy zespół wystąpił na finale gminnym turnieju „ Kolorowe Wsie” w Żmigrodzie w dniu 14.06.1981 r. Po tym udanym debiucie, zespół rozpoczął występy na różnego rodzaju przeglądach, okolicznościowych imprezach i wyjazdach zagranicznych otrzymując pochlebne recenzje i prestiżowe nagrody. Zespołowi początkowo akompaniowało trio w składzie M. Nowak /skrzypce/, J. Kowalewski /akordeon/ i J. Pytlinski /bęben/. Zespół ciągle szukał nowego repertuaru. Po kilku latach zmienił się zespół akompaniujący. Kapelę rozbudował i nadał nowego brzmienia pan Bogdan Syk. Kapela grała w składzie: skrzypce /E. Zalisz/, skrzypce sekund /I. Jaszek/, bas /M. Kowalczuk,Cz. Janson/ ,klarnet /M. Jaszek, J. Przychodny/, kornet /B. Bienias/, trąbka /W. Szulc/, cymbały /J. Przychodny/, akordeon /B.Syk/ i bęben /F. Niżyński, J.Cyraniak R. Stefanowski/. W latach największej swojej świetności, zespół występował z młodzieżową grupą tańca ludowego prowadzoną przez choreograf Małgorzatę Młodzianowską. Zespół z Borzęcina, łączy się z zespołem z Korzeńska, który powstał w latach 60-tych a który prowadził wybitny znawca folkloru pan Ignacy Jaszek. Zespoły te, połączyły się w 1991 r. przyjmując aktualną nazwę kapeli „DYSZEL”.

bierkowice web
Występ zespołu w skansenie wsi opolskiej w Bierkowicah, lata 80-te

   Obecnie, do zespołu doszły młode osoby zasilając instrumentarium kapeli. To już wnukowie pierwszych członków zespołu, klarneciści: Beata Bender i Filip Niżyński, powrócili starzy: Waldek Szulc, trąbka. Zespół otrzymał nowe stroje dofinansowane ze środków unijnych oraz ZPK w Żmigrodzie. Wrócił też ojciec chrzestny zespołu Henryk Bagiński, który pełni rolę kierownika organizacyjnego kapeli, prowadząc z właściwą dla siebie swadą koncerty zespołu. Śmiało można powiedzieć, że zespół przeżywa renesans działalności. Rozpiętość wieku członków zespołu to od 4 letniej Nikoli, aż do występującego od zawsze w zespole będącym w dalszym ciągu w wyśmienitej formie 92 letniego Ignacego Wojtaszka. Zespół w dalszym ciągu dużo koncertuje będąc wizytówką gminy Żmigród, promując piękno zabytków i przyrody Doliny Baryczy, zachęcając do odwiedzin. Życzymy zespołowi satysfakcji z  prowadzonej działalności, która jest żywym nośnikiem kultury ludowej, niosąca chwile dające radość zgodnie z przesłaniem „Gdy ludowa gra muzyka, to codzienność szara znika”.

dyszel chodlewo web
Grupa taneczna prowadzona przez choreograf Małgorzatę Młodzianowską, Chodlewo 06.07.1986 r.

Dodaj komentarz

REGULAMIN:

1. Niedopuszczalne jest zamieszczanie wpisów, które:
a) są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego;
b) naruszają prawa osób trzecich;
c) są wulgarne lub obsceniczne;
d) propagują przemoc, nienawiść rasową lub religijną lub są w inny sposób naganne;
e) są reklamą;
2. W przypadku zauważenia przez użytkowników wpisu, który może być niezgodny z regulaminem, prosimy o zgłoszenie tego faktu administratorowi (przycisk "zgłoś administratorowi" jest dostępny przy każdym poście).
3. Administrator ma prawo usunąć wypowiedzi, o których mowa w pkt. 1
4. Wpis, który jest niemerytoryczną, emocjonalną oraz obraźliwą wypowiedzią, zostanie również usunięty.


Kod antyspamowy
Odśwież